Tko to još nije čitao jednu od najboljih mangi svih vremena?
Do danas, strip '20th Century Boys' mangaka velikana Naokija Urasawe ('Monster' je njegovo drugo najpoznatije remek-djelo) postao je dio opće kulture, beskrajno hvaljena i nagrađivana epska saga koja nas sa svojih cca 4000 stranica vodi na nevjerojatno putovanje skupine prijatelja iz djetinjstva, a koji nakon što odrastu shvate da sve apokaliptične fantazije koje su imali kao djeca postaju zastrašujuća stvarnost!
To je sve što vam mogu reći, a da ne spojlam, ako niste čitali izvornik (a sram vas bilo ako niste) – ali samo da kažem da je Urasawa savršeno pomiješao sve što popularnu kulturu 20. stoljeća čini toliko fascinantnom i zanimljivom, na potezu od dječjeg filma i klasične priče o odrastanju, pametne distopijske kritike, Aumom inspiriranog ubojitog kulta, divovskih robota u napadu na tokijske zgrade i novomilenijalne apokalipse do tajlandske prostitucije i narko trafikinga, rock nostalgije, trijada u Shinjukuu, zatvorske drame, krimića, akcije, ljubavne priče, SF-a, trilera, eksplozija, terorizma… I sve to, nevjerojatno ali istinito, savršeno funkcionira kao jedna cjelina.
Kako je tu ogromnu i turbo ambicioznu cjelinu moguće preliti na film? I je li moguće da i u tom mediju funkcionira barem približno jednako savršeno, u čak 142 minute svog trajanja? Nikako, zato su se i odlučili na trilogiju.
'20th Century Boys' je najrazvikaniji, najočekivaniji i najreklamiraniji film u novijoj povijesti japanske kinematografije, njihovi 'Gospodari prstenova' u modernom urbanom okruženju, koncipirani upravo kao trilogija. Baš kao i 'Death Note', samo još popularnija, ako je suditi po dosadašnjim reakcijama publike.
Prvi dio trilogije sasvim je solidno obradio prvu trećinu sage; obzirom da sam čitao mangu ne mogu gledati bez isključene automatske komparacije u glavi, ali vjerujem da bi nekome tko u ovu priču upadne niotkud adaptacija mogla biti jako zabavni, autohtono japanski triler; malo dugačak, ali nije se moglo drukčije.
Zbog svoje kompleksnosti i revolucije u pristupu žanrovima kojima se bavi, '20th Century Boys' mnogi nazivaju japanskim 'Watchmenima' – stoga, pročitajte mangu, prije nego pogledate film. Ili nakon što pogledate, ali samo pročitajte.