Miikeov fiškal.
Veliki trend sudskih drama koji je zahvatio Zapad nije poštedio ni Japan, a gdje je, kako to s Japanom već biva, dobio poseban tretman – posebno poseban u video igri ‘Ace Attorney’, koja je baš kao i ova igrana adaptacija pretvorila odvjetničku praksu u pravi spektakl. Kad je o filmu riječ, onda govorimo o suđenju izvedenom poput maratonske predstave, ali ispričane jezikom mange i video igara u raskošno stiliziranom paketu jedne u osnovi sasvim tradicionalne podloge. Retrofuturizam izveden iz klasičnog murder mystery koncepta.
‘Ace Attorney’ jedan je od tri filma koje je Takashi Miike snimio ove godine, ujedno i jedan od njegovih klasičnih ‘obiteljskih naslova’ u novoj, preporođenoj fazi karijere. Ponovo se igrajući s postojećom igrom (a tu je i strip kao prva adaptacija), Miike se drži prokušanog recepta – inovativna režija, hipermoderno iskorištavanje digitalnih darova, izleti u suludi humor i opušteni pristup izvorniku.
Naravno da bih ja ovih pomalo nategnutih 135 minuta odmah mijenjao za sat i pol prljavih Miikeovih jakuza, ali ako se okanimo nostalgije, ‘Ace Detective’ ostaje iznenađujuće zabavnim primjerkom modernog japanskog pop filma. Tko zna što bi Uwe Boll snimio po ovakvom predlošku.