Krasue u modernom Hong Kongu! S kilogramima gorea!
Herman Yau režirao je neke od najboljih, najkrvavijih, najluđih i najpoznatijih Cat III klasika u povijesti, poput proslavljenih ‘Ebola Syndrome’ i ‘The Untold Story’. A kako se snalazi u istom žanru danas, točnije u 2007. godini?
Čudno, ali netko se u Hong Kongu dosjetio kako bi u digitalnoj eri valjalo oživjeti stari dobri žanr crnomagijskog horora, koji je nekoć vladao britanskom kolonijom, a i danas je posebno živ i zdrav u Tajlandu. HK Cat III već dugo nije snimio ništa razvikanog s temom uroka, magije i vradžbina. Do sada.
Mješavina CGI-ja i prave mesine donosi goretastični moderni doprinos povijesti, pomiješan s krimićem (policija lovi ludog kilera koji im se osvećuje likvidirajući žrtve crnomagijskim ritualima), s pregršt scena kakve samo Hong Kong danas može pokloniti svijetu, od eksplicitnog raspadanja glave male bebe izbodene sto puta (s CGI crvima koji izlaze iz rana) i još eksplicitnije obdukcije mrtvog policajca (prava mesnica) do – pravog pravcatog malezijskog krasue duha!
O mitološkoj tradiciji krasue duha, zapravo povampirene odrezane leteće glave s obješenom kičmom, plućnim krilom i dijelom cijedeće utrobe već smo pisali u ‘Žutom titlu’, nakon što nas je oduševila u malezijskom klasiku ‘Mystics In Bali’. U novijoj verziji pamtimo je i u tajlandskom hororu ‘Ghost Of Valentine’, koji smo prije koje godine gledali u Udinama. Ova suluda pojava toliko je popularna na potezu od Malezije preko Kambodže do Tajlanda da je upravo u Tajlandu možete vidjeti čak i u TV reklami za žarulje!
Osamdesetih, glumci su u ovom žanru jeli i povraćali prave gusjenice na filmu. U novom mileniju, muke ih je poštedio kompjuter, što ruku na srce oduzima dio ‘draži’ (posebno ako izgleda loše, a ovdje scena riganja baš i nije impresivna), ali ‘Gong tau’ svejedno ostaje dobrom zabavom za lovce na gore i krvavi voodoo jugoistočne Azije.