‘Indijski Superman’ (1987) | Žuti titl

‘Indijski Superman’ (1987)

Da – i to postoji!

Ravno iz Bollywooda, iz legendarnih 80-ih, stiže prilično stara porcija filmskog čušpajza, bosanskog (idijskog? :)) lonca, papajzjanije nazvane – ‘Superman’.

Clark Kent aka Superman aka Shekhar Dakle, uz druge poznate inačice navedenog klasika (tursku npr.), evo i indijske verzije priče o Supermanu. A za razliku od turske, ova počinje kao i američka – zapravo, sam početak kompilacija je snimaka iz Donnerovog filma i indijske ‘nadogradnje’ novim scenama. Naravno – i nastavak ovog ‘miješanog mesa’ je sličan – red originala, red Indije, red originala, red Indije… sve uz, opet miješani, soundtrack: red originala, red Indije, red originala, red Indije…

Nema potrebe da objašnjavam o čemu se radi – jer iako titla nema, ovo je očigledno (uvjetno rečeno) ‘carbon-copy’ originala.

Superman aka Bruce Lee? Zato ću samo nabrojati najfascinantnije dijelove koji jednostavno ne mogu a da se ne urežu u pamćenje (ne nužno ovim redom): Supermanova zemaljska obitelj je stariji bračni par koji vozeći se u ocvalom ‘moskviću’ pronalazi bebu na sred livade. Zatim, ponosan breakdance nastup dječaćica Supermana na nekom prijemu (!?) uz Jacksonov song ‘Beat it’ (??!?), pa lagano razroko škiljenje adolescenta Supermana kroz psihodelične naočale… onda kristal kriptonita koji neodoljivo podsjeća na baterijsku svjetiljku obloženu staniolom (možda zato što to i je baterijska svjetiljka obložena staniolom?), pa novinarska redakcija, radno mjesto Clarka Kenta, koja izgledom podsjeća na ‘Bagat fakultet’ (za one mlađe – od milja tako nazivane učionice gdje su se održavali tečajevi šivanja u doba socijalizma 🙂 ), zatim disco glazba izmješana sa tradicionalnim indijskim songovima kojih ima hrpetina i traju u nedogled (uobičajeno za Bollywood, a i neophodno ako se želi navući minutaža od 144 minute koliko ovo čudo traje), klasični ‘Ed Woodovski’ diskontinuitet dana i noći (malo leti po danu, malo po noći a sve u istom kadru – mogli su izabrati bolje snimke za straznju projekciju a i pripaziti da pri tome Superman nije proziran 🙂Eat your heart out, Zorane Perišiću! ), ‘prepisane’ scene utrke sa vlakom (samo što ovdje ne vidimo kako skače ispred lokomotive), šutanja lopte u ‘beskonačnost’ (ni to ne vidimo do kraja – zapravo, ne vidimo ništa osim šuta…) , ‘ručnog’ spuštanja aviona (ovdje iz potpuno drugog razloga i prepuno komike na krivim mjestima)… i ‘pletora’ komičnih situacija povremeno na neprimjerenim mjestima…

Bez daha ostavlja i Supermanov let – zapravo ‘let’ jer radi se o fiksiranoj lutki oko koje se okreće valjak na kojem su fotografije pejzaža… pa ‘inovacije’ kao sto je Supermanova moć teleportacije predmeta sa jednog mjesta na drugi pokretima ruke (posebno u sceni gdje to više puta izvodi pred razdraganom djecom) …

Nezaboravan je glavni negativac sa bujnom frizurom i košuljom raskopčanom do pupka koji u svojoj bandi ima i ekipu kung fu djevojaka u crvenim majicama i bijelim kratkim hlačicama koji se vozaju na motorima… A u jednoj od finalnih scena, opijeni pobjedom nad Supermanom, svi zajedno izvode 10-minutnu plesnu točku sa iritantno-zaraznom pjesmom, a cijeli ‘dernek’ prevodi taj raspojasani ‘čupavi’ Lex Luthor. Poseban kuriozitet je desna ruka ‘kosatog’ – upravo ‘lexlutorovski’ ćelavac i ključan faktor u finalu sveopćeg uništenja izazvanog eksplozijom rakete u kojem u stvari on ‘dirigira’ eksplozije pomoću naprave koja neodoljivo podsjeća na miksetu (možda zato što stvarno i je mikseta? 🙂 ) a koje su, naravno, ubačene iz američkog originala. Slijedi Supermanovo okretanje zemje u suprotnom smjeru i vraćanje vremena unatrag sto užasnuta banda promatra na monitoru (ma zakleo bih se da gledaju završne sekvence iz Donnerovog Supermana 🙂 )…

I na kraju stiže Superman u policijskom jeepu (nije li mogao doletjeti?!) i pokretom ruke ubacuje u ‘rikverc’ mijenjač starog ‘Warburga’ u kojem je ekipa negativaca pokušala pobjeći…

Superman aka Mađioničar?! Ovo je nezaboravno iskustvo nakon kojeg više nikad nećete gledati Supermana istim očima.
Preporučujem!

Arminio
Voli sve što vole mladi ... iz 70-ih i 80-ih.

Moglo bi te još zanimati:



Komentiraj