‘Navaho Grom’ aka ‘Thunder Warrior’ (1983) | Žuti titl

‘Navaho Grom’ aka ‘Thunder Warrior’ (1983)

Navaho ratnik s bazukom

Navaho ratnik s bazukom

Grom je mladi indijanac plemena Navaho koji se vraća djevojci u rezervat kako bi započeo miran obiteljski život. Planove mu remete bankarski moćnici obližnjeg gradića koji u suradnji s policijom i građevinskim konglomeratom na mjestu svetog indijanskog groblja počinju graditi opservatorij. Grom mirnim putem i legalnom potvrdom o vlasništvu zemljišta ne uspijeva istjerati pravdu već ga, naprotiv izudara policija, a potom radnici na njemu vježbaju vještine rodea. Mladi indijanski ratnik shrvan tugom i potonulim idealima o mirnom rezervatskom životu odluči da je vrijeme za iskapanje ratne sjekire i kreće svim sredstvima u borbu protiv nepravde. Tajna policijska operacija potrage za opasnim Gromom postaje nacionalna tema kada se za cijelu priču zainteresira zalutali putujući reporter…

Ovo je jedan od dragulja djetinjstva iako treba priznati da je kao i u većini takvih naslova određeni dio magije vremenom nestao (mi to zovemo Goonies efekt). Sniman s vrlo malim budžetom u talijanskoj produkciji kuće Fulvia Films koja potpisuje i većinu horora Lucia Fulcija, film očito “posuđuje” velik dio elemenata radnje iz ‘Ramba’ (1982), a dramu vijetnamskog veterana transformira u nešto bliže talijanima – moderni spaghetti western. Akcijske scene i dalje izgledaju fenomenalno i najbolji su dio filma, a destrukcija je ono na što je otišao i najveći dio budžeta. Fabrizio De Angelis je odradio izvanredan posao sa očitim nedostacima koje je imao uz superpametno iskorištene slow-motione, posebno ako se uzme u obzir činjenica da mu je ovo redateljski prvijenac. Castellarijeva casting faca Mark Gregory (‘Trash’ iz 1990: The Bronx Warriors’ (1982)) je uvjerljiv kao Grom, posebno kad se domogne bazuke, ali najbolji dio glumačke postave ipak čine rasistički nastrojeni policajci na čelu s Bo Svensonom koji su toliko dobri, stvarni i neurotični da je pitanje jesu li uopće glumili…

Iako još uvijek nema DVD izdanja, dobavljivi VHS rip pruža divnih 90 minuta za povratak u djetinjstvo i vrijeme drugog-trećeg osnovne kad se za loše, piratsko i fanovski titlovano izdanje morala plaćati rezervacija u iznosu cijene posudbe. Naravno da sam ja po naređenju i pod financijskom podrškom 8 godina starijeg brata morao posuditi nešto drugo ako je ovaj hit-naslov vani (a obično je bio barem dva tjedna otkad se pojavio) i djevojka koja je u videoteci radila me nagovorila na ‘Morsku sirenu u New Yorku 2’ koja je njoj bila fenomenalna. Nije pomoglo to što sam joj pokušao objasniti da nismo gledali prvi dio jer nije ni ona. Na kraju sam posustao i to je uvjerljivo najlošiji film koji sam ikad posudio, čak i od ‘Policajki iz Beverly Hillsa’ koje sam uzeo misleći da se radi o približno zabavnoj, ženskoj parodiji da bih na obiteljskoj projekciji shvatio da sam posudio osrednji do loš pornić. Na ‘Policajke…’ brat nije imao prigovora, a toliko je bio oduševljen ‘Morskom sirenom…’ da sam nakon prvih 15 minuta popio šamar i izgubio sponzora u filmskim pohodima na dobrih mjesec dana. To je bio posljednji put da sam tražio preporuku u videoteci, a čak sam prestao čitati i one fluorescentnim markerima ispisane top-liste.

Vježbanje rodea

Vježbanje rodea

El Murjaci i šerif u traperu

El Murjaci i šerif u traperu

 

Marko
Televizijsko-filmski entuzijast i lovac na višak vremena.

Moglo bi te još zanimati:



Komentiraj

instagram viewer