Krvava korejska old school politika.
Kwon-taek Im je jedna od najvećih ikona korejske kinematografije – autor je čak sto naslova, a živio je i djelovao u svim ključnim etapama turbulentne korejske povijesti. U tom bogatom i šarenom opusu, koji mu je donio neka od najvećih priznanja globalne filmske zajednice (uključujući i orden Francuske legije časti, prije pet godina), snimio je i ‘Taebak Mountains’, politički polu-ratni film o partizanima u šumi i švabama u gradu. Otprilike, ali ipak malo složenije.
‘Taebaek Mountains’ bavi se sudbinom jednog gradića na sjeverozapadu zemlje, u razdoblju od 1948. do 1950. godine. Poanta popločana leševima koji se jedan na drugog slažu tijekom dva sata i četrdeset minuta trajanja, jest ta da u cijeloj priči zapravo nema pozitivaca – čitav sukob tzv. ljevice i desnice u osnovi se temeljio na sukobu oko obradivog zemljišta, a na kraju su i komunisti i nacionalisti svoje političke ambicije prelamali preko leđa stotina nevinih ljudi. Ljevičari kradu i ubijaju, desničari ubijaju, siluju i šutiraju trudnice u trbuh, a kaos završava ratom u kojem je pobijeno preko četiri milijuna ljudi s obje strane barikade te formiranjem dvije Koreje koje su u istom ratu formalno i danas.
U konačnici dobivamo jedan jako gledljivi komad korejskog mainstreama, usto i finu dozu povijesne edukacije za sve koje zanima ljudska i politička pozadina ove zemlje.