Godina u kojoj su velikani podbacili, a dobri igrani filmovi izgubili utrku od sjajnih dokumentaraca nije godina za lako sastavljanje top lista – no unatoč tome, 2012. smo ipak uspjeli pogledati popriličan broj filmova koji su nas oduševili, više ili manje. Doduše, neki od naslova na listi kalendarski pripadaju 2011., ali su prokrijumčareni u društvo friškijih, ne bi li podigli prosjek jedne, nazovimo je ‘čudne’ filmske godine.
Dakle, najbolji filmovi 2012. su sljedeći:
1. SAMSARA
Film godine. Dokumentarac, doduše, ali ne klasični – iako je ova lista rezervirana za igrane naslove pa brojni odlični dokumentarni filmovi nisu miješani s igranom kino i DVD ponudom, novi uradak autora legendarne ‘Barake’ čak 20 godina kasnije nastavlja tamo gdje je stao antropološki art Rona Frickea i Marka Magidsona, oslikavajući prezent više nego bilo što snimljeno tijekom 2012., na način koji gledatelje ostavlja bez daha: ‘Samsara’ je jedan od rijetkih filmova koji je u proteklom stoljeću doživio luksuz biti zabilježen na 70 mm vrpcu, sniman tijekom gotovo 5 godina u 25 zemalja svijeta. Kome trebaju ‘Avatar’ i ‘Life Of Pi’, kad je stvarnost bez CGI-ja i 3D naočala ovako prokleto fascinantna? Religijsko iskustvo.
2. THE RAID: REDEMPTION
Najbolji akcijski film godine. Pencak Silat + vatreno oružje + veliko platno = orgazmički koktel celuloidnog nasilja. ‘Merantau’ je postavio temelje, ali nova suradnja Uwaisa i Evansa odlazi korak dalje pa dostavlja jedan od najfurioznijih komada non-stop akcije koji smo vidjeli – ikada! Indonezija je novi Tajland? Nadamo se!
3. THE GREY
Najhladniji film godine. Priča o dva alfa mužjaka, jedan iz redova homo sapiensa (Liam Neeson), a drugi iz roda canisa lupusa, u borbi za teritorij zameten tonama snijega. Survivalist avantura o skupini muškaraca bombardiranih opasnostima sa svih strana – ‘The Thing’ meets ‘Alive’, savršena zabava za duge & mračne zimske noći.
4. MOONRISE KINGDOM
Lud, urnebesan, sladak, melankoličan, nostalgičan i bolno genijalan novi film Wesa Andersona, koji slijedi recepte svojih prijašnjih uradaka, ali time ne sastavlja već viđenu kompilaciju, već prije svega možda najbolji film svoje karijere.
5. AMERICAN REUNION
Franšiza koja je 1999. oživjela duh ‘bezobraznih’ komedija osamdesetih dogurala je do svog četvrtog nastavka, a rezultat je klasičan komad novomilenijske post-postmoderne posvete svemu što se oslikava u retrovizoru, kako samom žanru, tako i prošlosti serijala. Srećom, isti taj rezultat jest urnebesan, prekrasno vulgaran na način koji se danas tako rijetko može vidjeti u holivudskom mainstreamu te savršeno nostalgičan za bilo koga tko je u posljednje vrijeme zagazio u tridesete godine života.
6. KILLER JOE
Film kakvog nitko nije očekivao od legendarnog Williama Friedkina (‘Francuska veza’, ‘Egzorcist’, ‘Sorcerer’…) u 2012. godini, savršeni spoj južnjačke white trash estetike, krimića, drame, komedije i čistog ludila, predvođenog ne samo sjajnim idejama, sporogorećim dijaloškim scenarijem koji eksplodira u kaos tijekom posljednjih pola sata i fantastičnom kombinacijom briljantne fotografije i soundtracka, već i neopisivo dobrom glumom, na čelu s opet iznenađujuće sjajnim i uvjerljivim Matthewom McConaugheyjem kao likom iz naslova. Policajcem koji zarađuje dodatni džeparac šljakajući kao plaćeni ubojica.
Ima tu svega – klasičnog sleazea iz američkog trailer parka, dlakavog međunožja Gine Gershon pa čak i jednog oralnog seksa s frajd čikenom.
7. HOLY MOTORS
Nadrealizam nije mrtav! Leos Carax ga itekako dobro drži živim i živahnim, a Denis Lavant demonstrira snagu svojih glumačkih sposobnosti u ovom jedinstvenom pseudoreality showu, razuzdanom spomeniku filmskoj umjetnosti kakav nikada prije niste vidjeli, ali kojeg ćete gledati s oduševljenjem s kakvim ste ove godine gledali malo toga.
8. EEGA
Tollywood, kinematografija Andhraa Pradesha na jeziku Telugu, druga je najveća indijska filmska radionica te najveći filmski pogon na svijetu s najposjećenijim kinima na planeti. Unatoč tome, dobar dio ove produkcije ne dolazi do našeg dijela planete, osim ako ne govorimo rijetkim ostvarenjima. Poput ovog – ‘Eega’ je jedinstvena epopeja o muškarcu koji se reinkarnira kao muha, ne bi li se osvetio vlastitom ubojici i razriješio ljubavni trokut na pravedan način. To je sve što trebate znati, za početak.
9. KOTOKO
Legendarni Shinya Tsukamoto godinama se bavio body hororom, no u novijoj fazi karijere svoju opsesiju tijelom sve više spaja s umom, psihologijom i duhom – ‘japanski Cronenberg’ snimio je film o ludilu, koji je i sam po sebi dovoljno lud, priču o psihički nestabilnoj majci i njezinom šizofrenom životu, s fascinantnom glumačkom izvedbom popularne japanske pjevačice Cocco.
10. NAMELESS GANGSTER
Korejska korupcija, ne tako pretjerano drugačija od naše – Choi Min-sik (‘Oldboy’) ima glavnu ulogu u priči o vladinom službeniku koji svoju političku poziciju iskorištava za preuzimanje vlasti nad lokalnom mafijom u Busanu, gradeći gangstersku mrežu kroz sve institucije vlasti korejske diktature osamdesetih. ‘Nameless Gangster’ spaja dramu, krimić i nasilje, putujući kroz povijest naoružan klasičnim šekspirijanskim temama pohlepe, bratstva i izdaje.
11. CABIN IN THE WOODS
Još jedan film o filmovima, ali i još jedan suludo zabavan film koji je prije svega namjerna zbirka teen horor klišeja sastavljena na iznimno inteligentan način, a potom stavljena na vrtuljak ludila horor komedije, pomiješana sa svime od vukodlaka do Sigourney Weaver. Joss Whedon cijelu je stvar zamislio i napisao kao slasher koji se ismijava s torture pornom – i u tome je maestralno uspio!
12. ALPIS
Dok se jedni bore na ulici, drugi snimaju jedinstvene komade autorskog filma – Yorgos Lanthimos svoj je genij dokazao s ‘Dogtooth’, pričom o ljudima koji silom žive u fikciji; ‘Alpis’ donosi priču o ljudima koji silom žele živjeti u fikciji, a konačan rezultat je fascinantan komad psihologije, ponovo bizaran, ponovo savršeno glumljen i svakako jedinstven od prve do zadnje minute.
13. LOOPER
SF u kojem budućnost izgleda kao sadašnjost (pojačana luđim igračkama i još većom razlikom između bogatih i siromašnih), ali s jednom velikom razlikom – putovanje kroz vrijeme postalo je, iako zakonom zabranjena, normalna stvar, kojom se najviše koristi mafija. ‘Looper’ je iznenađujuće zabavan, inteligentan i razigran komad žanrovske kino zabave nastao u radionici A-lige, jedan od rijetkih takvih primjera u 2012., s odličnim Josephom Gordonom-Levittom kao mladim Bruceom Wilisom.
14. A.C.A.B. – ALL COPS ARE BASTARDS
Kontroverzni talijanski film o korumpiranosti policijskog i političkog sustava, ludilu nogometnih navijača, zlu fašizma, ksenofobiji i institucionaliziranom nasilju, ali i blagodatima izvaninstitucionalnog osvetništva. ‘All Cops Are Bastards’ Stefana Sollime urbana je poslastica puna ekstremnih emocija, nasilja i necenzurirane istine, koja je u Italiji razbjesnila i lijeve i desne.
15. LJUDOŽDER VEGETARIJANAC
Najbolji hrvatski film u zadnjih oho-ho godina. Dajte još ovakvih i budućnost hrvatske kinematografije bit će svjetla, onoliko koliko je Schmidtov film mračan!
16. CHRONICLE
Found footage nije rezerviran samo za horore, a na to nas je podsjetio ovaj dražesni mali komad superherojskog filma, snimljen kao kućni video, ali zafuran kao rođenje punokrvnog stripovskog mita u svijetu pokretnih slika. Ima još krvi u žanru, tople i tekuće!
17. LORE
Ususret 2012. godini, filmsko tržište postalo je zatrpano filmovima postapokalipse, posebnim žanrom pesimističnih ‘surivivalist’ saga o pokušajima spajanja krhkih konaca civilizacije pokidanih naprasnom prirodnom katastrofom. ‘Lore’ je došao u istom paketu, ali s posve drugačijim predznakom – iako u osnovi koristi recept postapokalipse, ona nema veze s 2012, već s 1945, a katastrofu nije donio niti vulkan niti potres, već prije svega Homo sapiens, koji je Drugim svjetskim ratom ponovno podsjetio na razmjere svog destruktivnog potencijala. Na isti nas potencijal podsjeća i ovaj uradak, adaptacija romana u režiji australske autorice Cate Shortland, koja je temi preživljavanja pristupila na prilično originalan, krajnje mračan, ali u isto vrijeme neopisivo elegantan način – djeca istaknutih nacista ostaju bez roditelja tijekom pada Njemačke pa pokušavaju spasiti živu glavu putujući kroz ratom razorenu zemlju, s ciljem (baš kao u nekoj mračnoj bajki) udobnog kreveta, punog tanjura i svježe vode bakine kuće. Sva ta prljavština, smrt, kaos i borba za goli opstanak režirani su nevjerojatno poetično, ponekad s osloncem o sličan pristup jednog Terrencea Malicka, što cijeli film pretvara u uistinu posebnu, iako nipošto ne udobnu, ali fantastično snimljenu i glumljenu vožnju kroz prirodu dobra i zla.
18. LOVE IN A BUFF
Nastavak prošlogodišnje komedije ‘Love In A Puff’, koja se bavila rađanjem ljubavne veze uz dim cigarete i portretiranje suvremenog Hong Konga kroz odnos mlađeg muškarca i starije žene. ‘Love In A Buff’ još je uspješniji u spoju drame, romantike i komedije, a vodi nas u neonsko blještavilo suvremene Kine, na pametno i zabavno putovanje kroz krizu veze začete u prethodnom nastavku.
19. THE BULLET VANISHES
Kineski whodunnit? triler, koji spaja sve od vizualno impresivne, hit-tek režirane akcije do klasično zamršene potrage za ubojicom, s radnjom smještenom u tridesete godine 20. stoljeća. Rezultat je pametan, zabavan i inovativan blockbuster, jedan od deset najgledanijih kineskih filmova godine i odličan retro uradak, savršeni primjer istočnjačkog Sherlocka Holmesa za 21. stoljeće.
20. EXCISION
Anne Lynne McCord briljira kao nestabilna tinejdžerica u nemilosrdnom primjerku pomaknute nezavisne teen drame, koja je u isto vrijeme crna komedija i horor. Pokušavajući udovoljiti svojoj vječno razočaranoj majci (Traci Lords), kćer upada u sve luđe školske avanture, gradeći nerealne snove o karijeri u kirurgiji, s tragičnim posljedicama. Originalno, razigrano, mračno, s gostovanjima Johna Watersa i Malcolma McDowella. Richard Bates Jr., čiji je ovo niskobudžetni prvijenac, ime je koje svakako treba nastaviti pratiti.
21. DERANGED
Zanimljiv i nabrijan triler o farmaceutskoj mafiji koja zavjerom dolazi do golemih profita na račun naroda, ali ujedno i klasični, fun-fun-fun horor o ubojitim parazitima s pipcima koji izlaze iz sasušenih tijela, provučen kroz tmurnu obiteljsku dramu – koktel kakav samo Koreja zna isporučiti u kina, a koji je ostao u B-planu upravo zbog televizijske razine produkcije, tj. izostanka A-tretmana. Ne treba nas čuditi ako netko otkupi prava pa ovo jednog dana vidimo u kinima u holivudskom tretmanu.
22. MOTORWAY
‘Vožnja’ iz Hong konga. Zapravo križanac Refnove poetske atmosfere i oktanske energije ‘Brzih i žestokih’, u režiji proslavljenog Soi Cheanga (‘Dog Bite Dog’, ‘Shamo’) te s Johnnie Toom kao producentom. Briljantan neo-electro noir soundtrack te fini spoj zabave i stila važan su dio filma koji slijedi sva pravila klasičnog borilačkog spektakla, samo ovog puta umjesto šaka i nogu, koristi volan automobila.
23. BAIT
Šarksploatacija godine! Za razliku od milijun i jednog filma o ubojitim morskim psima sa SyFy-a, ‘Bait’ australskog redatelja Kiblea Rendalla maksimalno iskorištava minimalni budžet i loše efekte te donosi non-stop zabavnu borbu ljudi i vodenih nemani, s briljantnim konceptom: nakon tsunamija, u poplavljeni šoping centar zalutaju velike bijele psine, a na preživjelim kupcima je da, nakon što su spasili živu glavu od same vode, sad nađu načina i za spasiti je od onoga što dolazi iz vode.
24. GRABBERS
Što kada vanzemaljci žedni i gladni ljudske krvi, ali alergični na alkohol, slete u irski ribarski gradić, gdje jedinu zabavu u maglovite dane čini opijanje u lokalnom pubu? Provjerite sami u ovom sjajnom malom filmu, old school SF-horor-komediji i simpatičnoj lovkraftovskoj pijanci koja je 2012. i Irsku stavila na mapu majstora žanrovske zabave.
25. V/H/S
Tijekom 2012., found footage je postao ne samo najmoćniji žanr, koji je dizao lovu sa svime od novih nastavaka ‘Paranormalnog’ do superherojskih blockbustera tipa ‘Kronike’, već i najveći alat filmske eksploatacije, s nepreglednom količinom naslova. Devedeset posto toga je negledljivo, ali nađe se i pokoji biser, kao što je omnibus ‘V/H/S’, još jedna nostalgična posveta video vrpci, osamdesetima i hororima koji se kriju zabilježeni na starim kasetama.
26. TAI CHI 0
Negdje između igranog crtića, dječje akcijske komedije i steampunk kung fu spektakla za novi milenij, smjestila se ova priča o tradicionalnim kineskim borilačkim vještinama, zapakirana kao visokobudžetna CGI ekstravaganca. Čudan, spotovski koncept i 3D slo-mo iživljavanje funkcioniraju kao dobra hrana za multiplekse, a sve to s potpisom Stephena Funga, redatelja i kod nas distribuiranog ‘House Of Fury’ (2005).
27. DOOMSDAY BOOK
Kim Ji-woon trenutno završava svoj američki debi, akcić ‘The Last Stand’ s Arnoldom Schwarzeneggerom, a prije toga odradio je ovaj SF omnibus s kolegom Yim Pil-sungom. ‘Doomsday Book’ zapravo je ‘Izvješće o uništenju čovječanstva’, dostavljeno kroz tri priče koje se bave svime od robotike i filozofije transhumanizma do bizarne vanzemaljske invazije organizirane preko Weba. I zombijima, naravno.
Čudno,očekivao sam Dredd na popisu.Rust & bone???
drago mi je da vidim the raid na listi, i to tako visoko.. bilo je čudno da ga nema na žt-u.. merantau je bio pomalo nespretno zagrijavanje, ali za ovo evansu i uwaisu svaka čast!!
u sveziglede the raid, stiže dvojka ove godine…