I kartom i sitnišem i mentalizmom u glavu, oduševi i zaprepasti za Dynamovu slavu!
Magija nam je uvijek bila draga, pogotovo ulična, ona u kojoj trening i tajming šamaraju logiku iz neposredne blizine dok netom provjerene kovanice neobjašnjivo nestaju u ruci pred očima, a baš ta karta koju si pred koju sekundu zamislio se nekim čudom nađe u lijevoj štikli gospođe s druge strane ceste!
Odrastali smo čitajući Mandraka, a televizijski uz Davida Copperfielda i njegova megalomanska nestajanja, letenja i čudesa, namijenjena konzumaciji u precizno postavljenoj dvorani, a s geodoteski narihtanim kamerama TV prijenosa dojam se dočarao i gledatelju ispred malog ekrana. Potom smo upoznali genijalnost Pena & Tellera i zapravo okusili onaj staroškolski hokuspokus tretman uz živčanije i hororu bliskije rutine, a usput se kroz njihov manje magičan, a više reality serijal ‘Bullshit’ dobro nasmijali tabuima i svetinjama, paralelno spoznavši razornu moć manipulacije. Derren Brown nas je totalno razvalio i zasjeo na tron kralja čudoređa te nas na najbolji mogući način (šokantnom praksom) upoznao s mentalizmom i socijalnim inženjeringom, uz dužno poštovanje i duboki naklon pionirima zanata, a David je Blaine magiju vratio na ulicu pa uz superpoznate frendove ponovno zainteresirao TV kuće na produkciju mađioničarskih emisija, a gledatelje uvjerio da se i iluzija nadograđuje, upotpunjuje i mijenja te da je i dalje vrijedi gledati, popularizirati i tako otvarati prostor nekim novim klincima sa svježim idejama.
Vorsprung durch Technik doba interneta, globalizacije i celebrity kulture dočekalo je i svog mađioničara s dovoljnom dozom starog, ali i svježeg materijala — Steven Frayne je u tinejdžerskim danima odrastao u ne baš pitomom jorkširskom gradiću Bradfordu te je iskoristio djedove iluzionističke savjete i prve trikove da bi s grbače skinuo školske zlostavljače. Uz skromnu financijsku pomoć britanske kraljevske obitelji, na čijem je dvoru često služio kao moderna dvorska luda, kupio je opremu i dignuo YouTube kanal s vlastitim uličnim trikovima, uvijek podloženim recentnom grime i dubstep glazbom dajući do znanja da je ulica najbolji filter za ono što radi. S vremenom je mali Steven postao karizmatični Dynamo i vrlo traženi zabavljač u VIP ložama te na korporativnim banketima diljem svijeta, a javnu hvalu nisu mogli suspregnuti niti globalno poznate face poput Willa Smitha, Chrisa Martina i Snoop Dogga dok britanski nogometaši, čiji je Dynamo veliki navijač, u svlačionicama zbunjeni prepričavaju sulude trikove kojima ih je sitni, ali dinamitni Steven izložio.
Happyendovski, kako to već u pričama o uspjehu obično bude, klinac iz geta sa špilom karata i Crohnovom bolesti dobiva vlastiti, kvalitetno producirani TV show kojem je ovih dana upravo završila druga sezona emitiranja.
Zarazan je to spoj ulične magije, turističkog putopisa i prodavanja finti svjetskim celebrityjima u kojem iz epizode u epizodu kroz razne gradove, Dynamo demonstrira kartaške vještine, nadograđene “standardne” rutine i strast za dobro izvedenom iluzijom. Tako je meštar hodao po Temzi, levitirao u podnožju Isusa u Riju, uvalio mobitel u pivsku bocu, zamijenio Colu s Fantom u neotvorenoj limenci, prognozirao sve rezultate Europskog nogometnog prvenstva i pogađao karte na sto načina kroz Mohawe, geto i soweto pa je u godinu i pol od zabavljača poznatih&slavnih i sam postao ravnopravni gazitelj crvenog tepiha. Frendovi iz djetinjstva kažu da je i dalje onakav kakav je uvijek i bio — ljudina, zajebant i pravi prijatelj kojeg slava i Rolex nisu promijenili, a jedina drugačijost jest što ga Jay-Z zna nazvati da vidi kako je pa moraju na pola sata prekinuti prijateljsku partiju pikada u bredforskom pubu.